Вівторок, 12 Грудня, 2023
Що таке SaaS?
У сучасному світі одним з гострих питань є доступність програмного забезпечення як з боку фінансів, так і налаштування. Ринок хмарних обчислень пропонує просте вирішення цього питання в рамках моделі SaaS – програмного забезпечення як послуги.
Визначення SaaS
SaaS (Software as a Service) – це моделль надання програмного забезпечення за ліцензією на основі передплати. Розміщення ПЗ відбувається централізовано, а обслуговування, оновлення і доступність користувача забезпечує розробник ПЗ. Клієнти можуть не турбуватися за безпеку даних, керування та налаштування. По суті користувач отримує готовий для використання продукт. Його інтегрування в бізнес-процеси значно знижує витрати та масштабує підприємницьку діяльність.
Варто зазначити, що прабатьком SaaS була модель надання додатків ASP, яка мала численні обмеження. Користувач повинен був встановити додаткові програми та налаштувати ASP. Усе це займало чимало часу. І тільки в 2000 році з’явилася модель SaaS в сучасному вигляді, що не вимагає додаткової установки програмного забезпечення. Звичайно, сьогодні користувач у рамках послуги отримує комплексне пакетне рішення, чого ще не було 20 років тому. Це стало можливим завдяки таким технологіям, як машинне навчання, штучний інтелект, засоби доповненої та віртуальної реальності.
ЯК ПРАЦЮЄ SAAS?
Функціонування моделі SaaS відбувається через веб-інтерфейс. Вся ключова інформація розміщена на сервері виробника. Взаємодія користувача із продуктом відбувається шляхом внесення передплати на обраний час, тобто його оренди. Немає необхідності в покупці ліцензії, якщо програмне забезпечення потрібне лише на місяць або його використання дуже рідке. Багато постачальників пропонують можливість безкоштовного використання сервісу, але з обмеженим функціоналом. Це дає можливість ознайомлення з продуктом або використання його час від часу.
SaaS-продукти для бізнесу
Модель SaaS може бути включена у різні галузі, наприклад, для керування роботи з клієнтами чи ресурсами підприємств. Існують готові пропозиції для управління постачанням та загалом логістикою. У цілому, рішення моделі популярні для малого та середнього бізнесу B2B. Однак їх можна використовувати і для сфери B2C, якщо цільова аудиторія потребує швидкого доступу до спрощеного функціоналу.
Розглянемо основні рішення SaaS:
- Хмарні платформи ERP. Подібні продукти досить зручні, доступні та мобільні. З їх допомогою можна управляти ресурсами підприємства. Клієнти використовують лише необхідний у цей час функціонал, не сплачуючи за зайві ресурси. У разі потреби зміни можуть бути здійснені протягом кількох годин.
- Платформи для продажу. Такі продукти пропонують користувачеві величезний інструментарій для виконання таких дій як автоматизація підписання угод, управління базою клієнтів, сервісна підтримка.
- Платформи SCM. Під цим продуктом мають на увазі додатки, що дозволяють керувати ланцюжками постачання. У SCM включена можливість повного управління закупівлею, розподілом та доставкою товарів, а також виробництвом. Усі дії відбуваються централізовано, що дозволяє зробити управління максимально точним і ефективним.
- Платформи HR. Продукти призначені для рекрутерів та фахівців для управління персоналом. З їх допомогою можна спростити процес найму, навчання та розвиток персоналу, створення бази співробітників та ін.
Реалізація SaaS-платформ виглядає наступним чином:
- CRM-системи;
- конструктори сайтів;
- системи документообігу;
- хостинг-провайдери.
Ключові переваги Software as a Service
Багато клієнтів використовують продукти, що постачаються за моделлю SaaS. І для цього є безліч причин:
- Доступність. Для користування програмним забезпеченням користувачу достатньо обрати необхідний сервіс та тариф. Немає необхідності у покупці ліцензії назавжди.
- Запуск із будь-якого пристрою. Користувач може запустити продукт SaaS із будь-якого пристрою з інтернетом. Тому отримати доступ до нього зможе кожен співробітник компанії без встановлення спеціалізованого програмного забезпечення.
- Мінімізація часу для початку роботи. Щоб впровадити продукт в інфраструктуру компанії, необхідно оплатити підписку і навчити фахівців його використовувати. Звичайно, це потребує деяких інвестицій, але це дешевше від одночасної купівлі коштовного ПЗ. Завдяки відсутності необхідності у закупівлі заліза та його налаштуванні, потрібна невелика кількість часу для початку повноцінного використання сервісу у бізнесі.
Слід зазначити, що розробники хмарних рішень також набувають значних переваг. Наприклад, при впровадженні оновлень системи немає необхідності робити це окремо у кожного користувача – хмарний продукт отримує нову конфігурацію централізовано. Також користувачеві не потрібно робити зайві дії – оновлення завантажується автоматично. Тільки у випадку додатків на смартфоні потрібно натиснути кілька кнопок для завантаження.
Єдиним недоліком використання моделі SaaS є ризик витоку конфіденційних даних. Проте великі провайдери постійно працюють у цьому напрямі, удосконалюючи методи шифрування та використовуючи сучасні інструменти захисту інформації. Саме цей напрямок – ключовий у розвитку SaaS моделі. При забезпеченні захисту даних користувачів шляхом розробки нових методів шифрування, систем моніторингу та доступу клієнтів, тренд на технології SaaS не втратить актуальності в майбутньому.
Автор: Tonya
Рубрика: Новини Юклауд