Середа, 19 Липня, 2023
Переваги хмарних технологій
Хмарні технології – це обробка цифрових даних (обчислень) на віддалених ресурсах, що надаються провайдером як онлайн-сервіс. Переваги хмарних технологій полягають у тому, що запуск програми та безпосередньо робота відбувається у браузері на особистому комп’ютері. Однак усі файли, що дозволяють запустити клієнт у браузері користувача, розміщені на хмарних серверах (ЦОД). Таким чином користувач отримує певний обсяг простору в особисте користування, де може не тільки зберігати фото і документи, але й створювати власну IT-інфраструктуру.
Розвиток хмарних технологій
Вперше концепція хмарних обчислень з’явилася у 60-ті роки XX сторіччя. Американський вчений Джон Маккарті припустив, що в майбутньому комп’ютерні обчислення будуть представлені у вигляді комунальних послуг. У 1962 році Джозеф Карл Робнетт Ліклайдер розпочав проект з об’єднання всіх комп’ютерних мереж Стратегічного командування ВПС США, Міністерства оборони та Гірського комплексу Шайен. Через чотири роки стартував проект Arpanet, який у 90-х роках почав набувати форми сучасного інтернету.
Ще одним значним етапом у розвитку хмарних технологій стала поява цифрових систем, які не залежать від працездатності одного обладнання. У комерційному вигляді концепцію показала IBM ще 1972 року.
Розвиток інтернет-технологій призвів до появи таких сервісів, як SaaS та PaaS. А ось першим сервісом IaaS став Amazon Web Services. Далі технологією зацікавилися такі гіганти як Microsoft та Google, випустивши свої варіанти сервісу.
Сьогодні існує безліч компаній, які працюють в хмарі бо бачать переваги хмарних технологій. Лідерами, як і раніше, вважаються першопрохідники.
ЯК ПРАЦЮЮТЬ ХМАРНІ ТЕХНОЛОГІЇ?
Переваги хмарних технологій та їх ключовий момент починається з віртуалізації. За її допомогою створюється так званий віртуальний комп’ютер (машина), який за своїми характеристиками не відрізняється від фізичного. З одного хмарного сервера постачальник послуг може запустити декілька віртуальних машин, що дозволяє обслуговувати безліч користувачів.
Такі машини працюють абсолютно ізольовано один від одного. Тому користувачі не бачать дані, що надходять і виходять, навіть у разі одночасної роботи на одному хмарному сервері. Для кожного створюється окремий канал зв’язку.
ХАРАКТЕРИСТИКИ ХМАРНИХ ОБЧИСЛЕНЬ
Національний інститут стандартів та технологій США (ANSI) вказує на обов’язкові характеристики, які мають хмарні обчислення. До них відносять:
- Доступ до мережі. Кожен користувач може отримати всі послуги за допомогою Інтернету, незалежно від точки підключення.
- Зміна параметрів. Користувачеві має бути доступна самостійна зміна таких параметрів, як швидкість доступу та обробки даних та кількість інформації для збереження в автоматичному режимі.
- Гнучкість послуги. Розширення пакета послуг або відмова від них має відбуватися також автоматично – у цьому ми бачимо сильні переваги хмарних технологій.
- Об’єднання ресурсів. Провайдер самостійно перерозподіляє потужності між споживачами залежно від попиту. У цьому плані користувач може впливати на невелику кількість параметрів, наприклад, використання певного хмарного сервера(ЦОД) через його географічного розташування.
Які бувають моделі хмарних технологій згідно з взаємодією з користувачем?
Сьогодні існує чимало моделей надання послуг хмарних технологій споживачеві. Найчастіше використовуються такі:
- SaaS або програмне забезпечення як послуга. На ринку хмарних технологійпредставлено багато подібних хмарних сервісів. Безпосередньо додаток чи програма належать розробнику, також він проводить обслуговування та доопрацювання. Користувачеві не доступні технічні зміни, він використовує готовий продукт. До них можна віднести всі соціальні мережі чи електронну пошту.
- PaaS або платформа як послуга. І тут провайдер надає користувачеві перелік різноманітних інструментів до створення власних хмарних сервісів. У цьому випадку немає можливості змінювати базові налаштування, однак на основі наявних інструментів можна облаштувати на свій розсуд даний простір і переваги хмарних технологій буде видно не озброєним поглядом.
- IaaS або інфраструктура як послуга. Користувач отримує в своє розпорядження простір, в якому можна створювати власні програми або послуги. У цьому випадку також неможливо змінити базові налаштування, які надає провайдер.
Архітектурні рішення хмарних технологій
Хмарні технології можуть бути представлені у різному вигляді, залежно від мети використання. Розглянемо найпопулярніші архітектури:
- Приватна хмара. Така інфраструктура призначена для використання одним клієнтом чи організацією з підключенням кількох користувачів. Особливістю такого формування хмари є можливість повного ним управління компанією-власником. Фізичні складові (хмарного сервера) можуть бути орендовані або знаходитись у власності користувача. Це дуже серйозні переваги хмарних технологій перед фізичними та локальними серверами.
- Публічна хмара. Хмара такого типу використовується різними користувачами та повністю належить постачальнику послуг. При цьому дотримується принцип повної конфіденційності – всі дані з одного облікового запису розташовані в окремому віртуальному просторі та не стикаються з іншими.
- Гібридна хмара. Структура, в якій об’єднані приватна та публічна хмара. Завдяки гібридній хмарі користувач може максимально ефективно налаштувати робочий процес та взаємодію з даними.
Головні переваги хмарних технологій
Під час використання хмарних сервісів користувачу стають доступні переваги хмарних технологій. До них можна віднести:
- Відмовостійкість. Хмарні технологіїзабезпечують безпечне зберігання даних навіть у разі ламання деякої частини обладнання. У межах стійкості до відмови користувач може вибрати місце зберігання даних – в межах країни проживання або поза нею.
- Економія на капвитратах. Користувачі хмарних технологій не переймаються придбанням та оновленням обладнання. За цим параметром слідкує провайдер.
- Віддалений доступ. Підключитися до облікового запису та розпочати роботу з документом або картинкою можна в будь-якій точці земної кулі за наявності інтернету.
- Безпека. Провайдер забезпечує високий рівень шифрування та конфіденційності за допомогою сучасних методів криптографії.
- Швидкість обробки даних. Працюючи з хмарними технологіями значно прискорюється швидкість взаємодії з будь-якими даними. Це відбувається за рахунок постійного оновлення обладнання та можливості швидкої взаємодії.
Варто зазначити, що незважаючи на великі досягнення – це не всі переваги хмарних технологій, сьогодні хмарні технології лише перебувають на початку свого розвитку. Очікується їх подальший розвиток та впровадження у різні області. Наприклад, у сферу штучного інтелекту чи інтернету речей (IoT).
Автор: Tonya
Рубрика: Новини Юклауд