Вівторок, 14 Січня, 2025
IaaS, PaaS, SaaS – що краще обрати в 2025 році?
Хмарні сервери забезпечують можливість отримання віддаленого доступу до обчислювальних ресурсів через підключення користувача за допомогою інтернету. В основі кожної хмари лежать фізичні сервери, розташовані в різних куточках земної кулі, та ряд інженерних рішень для їх налаштування та створення віртуальних машин. З їх допомогою можна вирішувати різноманітні завдання для бізнесу, наприклад, розгорнути базу даних або інтернет-магазин. Весь процес займає мінімальну кількість часу.
Обчислювальні ресурси надаються в оренду за моделями IaaS, PaaS, SaaS. Залежно від рівня завдання, користувач може вибирати виключно оренду простору без додаткових інструментів (IaaS) або з попередньо встановленими інструментами (PaaS). Також можна скористатися вже готовим рішенням, обравши модель SaaS.
Відмінності між моделями IaaS, PaaS, SaaS
Слід зазначити, що будь-який хмарний сервіс «як послуга» пропонує споживання IT-ресурсів за передплатою без розгортання локального центру обробки даних усередині компанії. Таким чином, відбувається використання ресурсів постачальника хмарних послуг у вигляді обладнання та програмного забезпечення у віртуальному просторі. В результаті, з багатьох пропозицій користувач вибирає саме те, що потрібно йому в цей час і оплачує на певний термін. Найбільш популярними моделями, що надаються як послуга, є IaaS, PaaS і SaaS.
IAAS АБО ІНФРАСТРУКТУРА ЯК ПОСЛУГА
IaaS вважається базовим рівнем хмарних обчислень та пропонує клієнту ресурси для створення індивідуальної інфраструктури. Через інтернет користувач може отримати:
- обчислювальні потужності;
- операційну систему;
- гігабійти або терабайти пам’яті;
- дисковий простір;
- можливість керування доступом;
- резервне копіювання.
І тут користувач може самостійно налаштовувати інфраструктуру віртуальних серверів, бо провайдер надає усі необхідні права. За підписку клієнт набуває віртуальний сервер, де може робити все необхідне в рамках обсягу послуги. Провайдер забезпечує працездатність сервера та його цілодобову доступність, тобто стежить за безперебійністю функціонування ЦОД.
В рамках IaaS користувач може:
- переносити в хмару сайти та програми;
- проводити розробку та тестування своїх продуктів;
- використовувати хмарні обчислення на власний розсуд;
- створювати та надійно зберігати резервні копії.
PAAS АБО ПЛАТФОРМА ЯК ПОСЛУГА
PaaS – це наступний рівень хмарних обчислень. Пропонує користувачеві ресурс з необхідним інструментарієм для розробки власних програм. У цьому випадку розробники отримують можливість створювати програми для браузерів або смартфонів, а також спеціалізоване програмне забезпечення для бізнес-рішень. Для початку роботи потрібно оформити передплату та мати доступ до інтернету.
Така модель необхідна для миттєвого розгортання ресурс та реалізації проектів клієнтів будь-якої складності та розміру. Працювати з платформою можуть одразу кілька користувачів. Провайдер залишає за собою необхідність стеження за налаштуваннями, оновленнями та безпекою.
В рамках PaaS користувач може:
- переносити чи створювати бази даних будь-яких розмірів;
- розробляти програми у контейнерах для швидкого запуску;
- використовувати машинне навчання для розпізнавання облич, номерів авто або виконання аудіоаналітики;
- аналізувати великі обсяги даних у режимі реального часу.
SAAS АБО ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯК ПОСЛУГА
SaaS – максимально адаптований для користувача сервіс, що пропонує йому готові для використання програми для вирішення різноманітних завдань. Вони вимагають лише невеликих налаштувань “під себе”, але в іншому представляють кінцевий продукт. Усі потужності подібних ресурсів розташовані у хмарі та не несуть навантаження для пристрою користувача.
В рамках SaaS користувач може:
- запускати конструктори для створення веб-сайтів;
- створювати обліковий запис на платформах для ведення особистих сторінок;
- використовувати планувальник завдань;
- створювати обліковий запис в електронній пошті.
Для яких цілей підходять сервісні моделі IaaS, PaaS та SaaS?
Ключовим моментом при виборі хмарного сервісу є визначення завдань та можливостей компанії на цей час. Завдяки тому, що хмарні послуги надаються за передплатою, користувач у будь-який момент може змінити модель та вибрати найбільш оптимальний варіант.
У яких випадках використовувати повинен використати певний хмарний сервіс:
- IaaS. Така модель пропонує користувачеві чистий аркуш віртуального простору, де можна створювати свою ідеальну інфраструктуру. Це відмінний вибір для корпоративних клієнтів, а також стартапів із чітко прописаною стратегією розвитку. Ще одним плюсом цієї моделі є порівняно невелика вартість стосовно інших. Загалом, за потреби отримати у своє розпорядження виключно обчислювальні потужності для розгортання власних рішень варто звернути увагу саме на IaaS.
- PaaS. Модель, яка передбачає надання користувачеві не лише хмарних ресурсів, а й інструментів для розробки власних рішень. По суті користувач отримує шаблон з можливістю коригування «під себе» за допомогою спеціальних інструментів. Це дуже зручно, коли немає готового рішення, але є інструменти для його отримання.
- SaaS. Це вже готовий продукт, яким можна одразу користуватися. Розробкою, оновленням та підтримкою займається провайдер. Таку модель хмарних обчислень обирають корпоративні клієнти та приватні користувачі. Від клієнта вона вимагає мінімальних налаштувань. Наприклад, усі сучасні месенджери є SaaS-продуктом. Навіть великої корпорації недоцільно створювати особистий поштовий клієнт – простіше та зручніше скористатися одним із безлічі готових рішень.
В основі усіх описаних вище моделей послуг лежить хмарні технології. Відмінності полягають не тільки в програмних надбудовах, але й у SLA – угодою, яка складається між постачальником послуг та користувачем. Саме вона описує рівень послуг, які надає провайдер. Правильне визначення завдання дозволяє вибрати максимально ефективну модель для конкретного випадку.
Автор: Tonya
Рубрика: Новини Юклауд