Четвер, 01 Лютого, 2024
Хмарні обчислення: поняття, характеристики, та моделі в цифрах
Швидкий доступ до обчислювальних сервісів, сховищ даних, додатків різних видів, інструментів для розробки ПЗ став можливий з появою хмарних обчислень. Їх гнучкість та просте масштабування вивело бізнес на новий рівень надання послуг. Великі компанії як, наприклад, Airbnb тільки завдяки хмарним обчисленням змогли вдосконалити свою роботу та почати обробляти велику кількість даних.
Що таке хмарні обчислення?
Хмарні обчислення – це різноманітні послуги та ресурси, які кожен може отримати через інтернет завдяки оренді. При цьому не потрібно купляти фізичне обладнання та наймати персонал для його встановлення та обслуговування – все робить компанія-постачальник. Завдяки хмарним обчисленням клієнт отримує необхідну кількість ресурсів та не переплачує за те, що не використовує саме зараз.
Вперше про хмарне обчислення почав говорити Джон Маккарті у 1960 році. Саме він був впевнений, що у майбутньому кожен зможе використовувати комп’ютерні обчислення у виді комунальних послуг. Але у публічному просторі термін «хмарні обчислення» почав використовуватися тільки у 1997 році після виступу Рамната Челлаппа на Informs Meeting у Даласі. Саме він визначив появу нової концепції та доцільності використання певної кількості обчислювальних елементів з економічної точки зору.
Хмарні обчислення: головні переваги
На сьогодні хмарні обчислення популярні у бізнесі та в особистому використанні. Це відбувається завдяки наступним перевагам:
- Безпека. Постачальники хмарних послуг встановлюють декілька рівнів захисту фізичного обладнання, додатків, з’єднання з мережею. Наприклад, усі ЦОД використовують кваліфіковані служби охорони для захисту приміщень та їх наповнення. Провайдери налаштовують безпечну передачу даних за допомогою шифрування та віртуальних приватних мереж. Захист додатків, які працюють у хмарі, відбувається завдяки встановленню аутентифікації, захисту від вірусів або налаштування різнорівневого доступу.
- Масштабованість. Хмарні обчислення надають можливість використання того об’єму потужностей, яке необхідне саме зараз. Це актуально для нерівномірних сезонних навантажень, коли у різний період часу компанія використовує більше або менше ресурсів. Така концепція хмарних обчислень стосується й особистого використання. Наприклад, якщо необхідно збільшити кількість простору для зберігання фото.
- Економія коштів. Купівля власного обладнання та його обслуговування займає купу грошей та часу. Віддавши це на аутсорс та використовуючи хмарні обчислення можна зосередити свої ресурси на поставлених цілях.
- Резервне копіювання у хмарі. Хмарні обчислення забезпечують додатковий захист даних користувача за допомогою постійного створення резервних копій на різних хмарних серверах. Використання тільки одного місця для зберігання інформації може призвести до її втрати через форс-мажорні обставини або зловмисників.
- Одночасна співпраця. Хмарні обчислення спрощують працю над документами, файлами, зображенням, які можуть бути надані у сумісний доступ. У цьому випадку можливо не тільки ділитися фото з близькими людьми, але й працювати над одним проектом з різних точок світу. Це покращує управління ресурсами та організацію праці.
Які існують моделі хмарних обчислень?
За моделями хмарні обчислення можна розділити на наступні види:
- SaaS – програмне забезпечення як послуга. У цьому випадку клієнт використовує випущене ПЗ від провайдера. Його можна налаштовувати під себе в тому обсязі, в якому дозволено у клієнтському інтерфейсі. Неможливо щось змінювати у мережі, сервері, операційній системі та хмарному сховищі.
- PaaS – платформа як послуга. Користувач отримує у своє розпорядження платформу для хмарних обчислень, де є вже встановлені інструменти, бібліотеки та надаються провайдером послуги. Клієнт не може нічого змінити у базовій хмарній інфраструктурі, управляти сховищами або хмарними серверами. Можливе часткове управління програмами.
- IaaS – інфраструктура як послуга. Хмарні обчислення за такою моделлю надають користувачу такі ресурси, як хмарне сховище, обчислювальні потужності, мережа. За допомогою цих ресурсів можливо керувати будь-яким програмним забезпеченням за необхідності. При цьому недоступне управління хмарною інфраструктурою, але можливо керування розгортанням додатків чи сховищем.
Хмарні обчислення можуть бути розгорнуті за наступними моделями:
- Приватна хмара. Така хмарна інфраструктура використовується тільки однією організацією, але може мати значну кількість користувачів (підрозділів). Ресурси можуть належати безпосередньо організації або бути орендованими у дата-центрі.
- Публічна хмара. Хмарні обчислення у такому вигляді використовуються багатьма користувачами – усі потужності надаються за допомогою інтернету та знаходяться у підпорядкуванні провайдера.
- Гібридна хмара. Такий тип хмари об’єднує приватну та публічну в один простір ресурсів для компанії. Наприклад, у публічній частині можуть зберігатися не конфіденційні дані, які не потребують підвищеного рівня безпеки. А для критичних даних облаштовують приватну хмару.
Для максимально безпечного зберігання даних під час експлуатації хмарних обчислень дуже важливо обрати надійного провайдера. Сервіс UCloud надає хмарні послуги на сучасному рівні та реалізує проекти різноманітної складності на вимогу клієнта.
Автор: Tonya
Рубрика: Новини Юклауд